13.08.2016

Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Nadchodzi kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie czwartej edycji wydarzenia?

Nadchodzi kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic! Ponad 16 tys. uczestników, eksponaty muzealne z całej Polski, prelekcje podróżników i archeologów, a to wszystko w jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Co czeka nas w trakcie czwartej edycji wydarzenia?

Wokół złotego pociągu
Ukryte na Dolnym Śląsku skarby spędzają sen z powiek kolejnego pokolenia poszukiwaczy. Czy Złoty Pociąg rzeczywiście istnieje, a jeżeli tak, to naprawdę gdzie i jak został ukryty? A może ziemia kryje coś bardziej cennego niż złoto? Opowiemy również o tzw. Szczelinie Jeleniogórskiej – zagadkowym miejscu, w którym miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami, fachowcy zrelacjonują najnowsze badania w Górach Sowich, a jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce przypomni swoje wielkie odkrycia, nie tylko na Bałtyku. Na naszych gości czekają również prezentacje sprzętu geofizycznego, dzięki któremu archeolodzy i eksploratorzy wyrywają ziemi jej sekrety. Oczywiście w trakcie Festiwali badania będą prowadzone na terenie zamku!

Tajemne życie pałacu 
Czegoś takiego jeszcze nie było! Podczas tegorocznego festiwalu spotkają się przedwojenni mieszkańcy dolnośląskich pałaców. Jak wyglądała służba w takiej rezydencji, a jak jej zarządzanie? Co hrabianki dostawały na święta, a czego nie wolno było robić pokojówkom?  Przyjrzymy się również mrocznym aspektom pałacowego życia i wspólnie spróbujemy rozwiązać zagadkę jednego z najbardziej dramatycznych i krwawych morderstw początku XX wieku, do którego doszło w pałacu we Wleniu. Jaśniejszą stronę świata przedstawią nam fotografie Zamku Książ odzyskane po kilkudziesięciu latach, a robione dawno temu przez zamkowego kucharza. Na deser opowieści o podziemiach Książa - tylu niezwykłych histori nie usłyszcie nigdzie indziej!

Masoni i partyzanci
Uwierzcie, że Templariusze są wśród nas. W tym roku festiwal odwiedzi brat przeor odradzającego się Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Czy podpowie, co stało się ze słynnymi skarbami templariuszy? Zobaczymy. Heraldycy i historycy pomogą nam zrozumieć, jak dawniej zostawało się szlachcicem i jak zdobyć taki tytuł dzisiaj. Jeżeli jeszcze nie zastanawia Was co łączy Jamesa Bonda, Ojca Chrzestnego oraz nadania rycerskie, to niedługo zacznie...

Widowiska historyczne
Prawdziwym hitem festiwalu są spektakularne bitwy historyczne! W tym roku z pewnością nie zabraknie tych widowisk i rekonstrukcji. Zobaczymy operację wojskową, której celem będzie ukrycie depozytu w dolnośląskiej sztolni przez wojsko niemieckie oraz odzyskania ukrytych przez Niemców skarbów, w czasie której nie obejdzie się bez dynamicznych scen walk i realistycznych efektów pirotechnicznych. Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko – rekonstrukcja hipotetycznych wydarzeń jakie mogły mieć miejsce w czasie ewakuacji zasobów wrocławskich muzeów i banków, które do dziś nieodnalezione, mają być zgromadzone w wagonach „Złotego Pociągu”, ukrytego gdzieś w okolicach Wałbrzycha…

Wystawy muzealne
Na Festiwalu Tajemnic uwielbiamy odkrywanie tajemnic przeszłości. Poznawajcie je z nami! Specjalnie dla Was przygotowane zostały unikalne wystawy, dzięki którym dowiemy się o więcej o rzeczach, o których nie mówi się na co dzień.
1. Wystawa lamp naftowych - ekspozycja z kolekcji Janusza Chmielniaka poświęcona będzie lampom kolejowym. Lampy naftowe z różnych epok, od XIX wieku aż do współczesności opowiedzą swoje historie z przeszłości. Wśród tej unikalnej ekspozycji zobaczycie m.in, autentyczne lampy pochodzące z pociągu pancernego. Wystawa zostanie uzupełniona zabytkami związanymi z kolejnictwem pochodzącymi z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. W końcu naszym motywem jest tematyka "Złotego Pociągu" i chcemy wiedzieć dużo, o ile nie wszystko!
2. Wystawa "Skarby na dnie morza" - Kolejną atrakcją będzie wystawa związana z eksploracją wraku słynnego liniowca „Wilhelma Gustloffa", który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku. Autorem wystawy jest jeden z pierwszych Polaków, który dokonał eksploracji wraku, twórca pierwszego klubu płetwonurkowego w Polsce, Jerzy Janczukowicz. Oprócz imponującej kolekcji artefaktów związanych z podmorską eksploracją na wystawie pokazane zostaną unikatowe zdjęcia z pomorskich wypraw do Wilhelma Gustloffa i innych wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego oraz film pt. s/s "Wilhelm Gustloff " w reżyserii Iwony Bartólewskiej.  

3. Wystawa "Szpital Polowy" (dodatkowo biletowana!) 
To nasza propozycja specjalna! Na nieudostępnianym dziennie V piętrze Zamku Książ na stałe w zamku rozłoży się szpital polowy z czasów II wojny światowej. Zobaczcie na własne oczy tymczasowy szpital, niedaleko od frontu, gdzie opieka medyczna musi bardzo szybko stawić czoła trudnym, wymagających wyjątkowych umiejętności i wiedzy, przypadkom i sytuacjom. Dzięki wystawie dowiecie się naprawdę niezwykłych rzeczy i naprawdę niezwykłych rzeczy doświaczycie - przygotujcie się, m.in. na to, że wraz z pacjentami przeżyjecie bombardowanie.

Zwiedzanie wystawy odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonych godzinach i trwa ok. 40 minut.
Cena biletów: 20 zł bilet w kasie zamkowej / 15 zł bilet zakupiony poprzez system oline: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl
Ogłoszone grupy:
13.08 - godz.12:30,
14.08 - godz. 12:30

Ważne informacje:
- Liczba miejsc w w każdej grupie jest ograniczona.
- Wystawa "Szpital Polowy" jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych i dlatego nie obowiązują bilety ulgowe.
- Podczas wystawy mogą Państwo zobaczyć nieudostępniane dziennie V piętro zamku, co wiąże się to z utrudnieniami architektonicznymi np. schody. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie. Uczestników zwiedzania prosimy o przeczytanie wszystkich Ważnych informacji w zakładce cennika Nocnego Zwiedzania, ponieważ regulacje są zbieżne z wystawą.

Autor: Wioleta Grzeszczyk

Powrót do listy