Uzdrowiskowy Szlak Turystyczno-Rekreacyjny trasa: ,,Czarodziejska"

Przystanek 1- Źródło wody

To miejsce ma niewątoliwie swój niepowtarzalny urok. Ze wzgórza, z wnętrza ziemi wypływa naturalne źródło wody bogate w sole wapnia i magnezu. Powyżej- nad źródłem, roztacza się wspaniała leśna sceneria z dominującymi, wysokimi okazami świerków. Nieco na lewo od źródła, widoczny jest duży plac otoczony skalnymi ścianami, na których (na cienkiej warstwie gleby) rosną drzewa i krzewy. Niektóre z nich obejmują swoimi korzeniami fragmenty skał. Wygląda to tak, jakby bezpośrednio z nich wyrastały.

Przystanek 2- Panorama Gór Sowich

Przystanek usytuowany jest w jednym z najwyżej położonych miejsc na obszarze zabudowanym Jedliny-Zdroju, stąd roztacza się urzekający widok na Góry Sowie z najwyższym szczytem- Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Góry Sowie są najstarszymi górami w Polsce, zbudowane z gnejsów, powstałe ok. 2,5 miliarda lat temu. Z uwagi na piękno tych gór, ich walory krajobrazowe i przyrodnicze utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich, zajmujący obszar około 8140 ha.

Przystanek 3- Górna stacja wyciągu narciarskiego

Usytuowana jest na zboczu góry Leśniak (565 m n.p.m.). Miejsce to ma charakter sportowy, ale jednocześnie historyczny. Wyciąg narciarski wybudowany został w 1992 roku, zmodernizowany w 2010 roku. To wyciąg orczykowy talerzykowy o długości 250 m., kąt nachylenia stoku w górnej części wynosi 45 stopni, a w dolnej 30. Obok stacji wyciągu, nieco wyżej na lewo uwagę zwraca kamienny pomnik w kształcie obelisku. Wyryte są na nim daty oraz napisy w języku niemieckim. Pomnik ten wystawiono w XIX wieku na cześć Carla Beinerta, człowieka niezwykle zasłużonego dla Jedliny- Zdroju. Carl Beinert żył w latach 1793-1868. Był biologiem, geologiem i aptekarzem. Od około 1850 roku pełnił funkcję inspektora uzdrowiska. Można powiedzieć, że działania, które podejmował, przyczyniły się do uatrakcyjnienia i rozkwitu uzdrowiska. Zbocze, na którym zlokalizowano wyciąg nazwano ,,Czarodziejską Górą".

Powrót do listy