Ruiny Zamku Cisy

Zamek położony pomiędzy wsiami: Struga, Chwaliszów i Cieszów na Pogórzu Wałbrzyskim. Umiejscowiony na niewielkim skalnym wzgórzu, nad małą rzeczką Czyżynką w zachodniej części Ślążańskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt znajduje się na szlaku zamków piastowskich o długości 146 kilometrów. Jest często odwiedzany przez aktywnych turystów ze względu na położenie, w którym się znajduje. Szlaki turystyczne na terenie parku są bardzo dobrze rozwinięte dlatego dużym atutem są wielogodzinne piesze wędrówki po wzgórzach: Czyżowa, Kamieńsko bądź Zwierzyniec. W literaturze zamek określany jest jako Cisy a niekiedy Cieszów.
Pierwsza wzmianka o pochodzi z 1243 roku. Kojarzony jest natomiast z inicjatywą księcia Bolka I Świdnicko - Jaworskiego i Bolka II, który prawdopodobnie podjął się rozbudowy warowni. W niedługim czasie zamek stał się własnością Czech i zastąpił obecne ruiny w rezydencję różnych rodów: Zeispercków kolejno A. von Grunav oraz Czetryców. W drugiej połowie XV wieku powstało przedzamcze zachodnie. Kilkadziesiąt lat później obok bramy wzniesiono basteję, która pełniła funkcję obronną mostu. Na przełomie XVIII i XIX wieku władze nakazały zniszczyć zamek.
Przed rozpoczęciem II wojny światowe na terenie zamku prowadzono prace zabezpieczająco - budowlane, w wyniku których zrekontruowano między innymi bramę. Obecnie zamek jest kamienną ruiną, w której obrębie zachowany został masyw zamku wysokiego oraz przedzamcze wschodnie i zachodnie.

Powrót do listy
Ruiny Zamku Cisy
, 58-312 Cieszów