Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym decyzją Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbrzyska do członków Stowarzyszenia LOT AW dołączyli:...
Adaptacja dawnego budynku gospodarczego na przedzamczu Książa na pawilon powitalny została oficjalnie zaakceptowana przez wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków....
Czy wiesz że Woda Mineralna "Anka" od 2018r. należy do grona produktów Dziedzictwa Regionalnego Dolnego Śląska!
Początki miejscowości sięgają XIII wieku, gdy istniała tu niewielka osada górnicza, a jej mieszkańcy zajmowali się eksploatacją ubogich złóż rudy żelaza. Dzięki dobremu położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Kłodzka w stronę Strzegomia, Nowa Ruda dość szybko się rozwijała i wkrótce otrzymała prawa osady targowej, a w połowie wieku XIV prawa miejskie.
Nie jest znana dokładna data powstania Jedliny-Zdroju, a różne źródła podają czasami mocno oddalone w czasie daty, sięgając nawet do wieku XIII, gdy miał tutaj istnieć warowny gródek, wchodzący w skład granicznej linii obronnej księstwa świdnicko-jaworskiego. Bliższe nam dzieje związane są z tutejszymi źródłami mineralnymi, które znane były już prawdopodobnie w XVI wieku, ale leczniczo zaczęto je wykorzystywać dopiero w latach 20-tych XVIII wieku, gdy ziemię ze źródłami kupiła rodzina von Seherr-Thoss. Zlecili oni przeprowadzenie badań właściwości wód i wkrótce miejscowość zaczęła rozwijać się jako uzdrowisko.
Głuszyca (niem. Wüstegiersdorf) to dolnośląskie miasteczko wyjątkowej urodzie i burzliwej historii. Niezwykle cenną wartością Głuszycy jest jej położenie: w rozległej kotlinie górskiej, w otoczeniu malowniczych pasm Gór Sowich od strony wschodniej, a także Gór Suchych, części Gór Kamiennych – od strony zachodniej i Gór Wałbrzyskich – od północy.