Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

 

Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg).

Obiekt ten jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał w XIII wieku, jako jedno z ogniw systemu ochronnego, na południowej granicy księstwa Świdnicko - Jaworskiego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1315 r. W XIV w., za rządów księcia Bolka II rozbudowano warownię, która stała się własnością rodu Schoffów. Niemniej często przebywała tu księżna Agnieszka, wdowa po Bolku II. Kolejnymi właścicielami w XV w. byli Mühlheimowie, Czetritzowie, Hobergowie i Lugauowie (niektórzy z nich trudnili się rozbójnictwem). Członkowie ostatniego z wymienionych rodów w latach 1545-1587 dokonali przebudowy renesansowej, której efekty są doskonale widoczne do dziś (m. in. bogate portale, sgraffita) W 1599 r. zamek uzyskał hospodar mołdawski Michał Waleczny, ale nie zdążył go objąć z powodu przegranej wojny i śmierci w 1601 r. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek splądrowały wojska szwedzkie, w 1680 r. oblegali go zbuntowani chłopi z okolicznych wsi, a w 1689 r. strawił go pożar. Kolejnym właścicielem był feudał niemiecki, Jerzy von Eden. W 1789 roku wali się ściana południowa na dziedzińcu gotyckim oraz sąsiednie skrzydło.

Prace konserwatorskie, podjęte w 1824r., miały przystosować zamek na potrzeby ruchu turystycznego. Prowadzono je również w latach 1957-1958, kiedy to umocniono wieżę, zabezpieczono mury i urządzono muzeum. Zespół zamkowy składa się z gotycko-renesansowego zamku górnego, wieży posadowionej na skale oraz zamku dolnego - najmłodszej części warowni. Zamek zbudowany jest z kamienia, a cegły użyto w późniejszych przybudówkach i renesansowych attykach. Wieża jest u dołu czworokątna, wyżej 8-boczna. Górna część zamku jest w ruinie, a w ocalałych salach mieści się niewielkie muzeum. Od 2008 roku właścicielem zamku jest Gmina Walim, która dzięki pozyskiwanym dofinansowaniom systematycznie zabezpiecza konstrukcje zabytkowe zamku, co poprawia jego stan techniczny, chociaż nie zmienia wizerunku zewnętrznego, pozostawiając Grodno autentycznym.

Wokół zamku rozpościera się niewielki rezerwat przyrody „Góra Choina”. Od centrum Zagórza Śląskiego do zamku prowadzi kamienista droga (do zamku nie można dojechać samochodem), znakowana m.in. kolorem zielonym (15 min. pieszo).

 www.zamekgrodno.pl

Godziny otwarcia

 

Zamek Grodno dostępny jest dla zwiedzających w miesiącach od maja do września:

- od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście o godz. 17:00
- w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.


Natomiast w miesiącach od października do kwietnia:

-od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, przy czym ostatnie wejście o godz. 16:00
- w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

Muzeum jest nieczynne w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI, 24 XII oraz 25 XII.

 

 

Powrót do listy
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Główna, 58-320 Zagórze Śląskie
tel.: 074 845 33 60
e-mail: zamek@grodnozamek.pl
www: www.zamekgrodno.pl