Szlak industrialny najciekawsze zabytki techniki

Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Tama na Jeziorze Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim Turystyka industrialna jest coraz lepiej rozwijającą się gałęzią turystyki w Polsce. Niegdyś słynący z kopalni węgla, region wałbrzyski dziś zmienia się w centrum kultury i sztuki. Gdy już zobaczymy słynne zamki, pałace i kościoły, warto poznać cenne zabytki techniki na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej.

 

Wałbrzych może się pochwalić jedną z największych atrakcji turystyki poprzemysłowej w Polsce – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Julia (dawniej Thorez) działa dziś Muzeum Przemysłu i Techniki, a także Galeria Sztuki Współczesnej i Centrum Ceramiki Unikatowej z bogatą ofertą zajęć edukacyjnych. Podczas zwiedzania z przewodnikiem możemy także wejść na wieżę widokową i przejść podziemnym tunelem. 

 

W Jaworzynie Śląskiej, na terenie dawnej parowozowni, działa Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, które dysponuje jedną z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w tej części Europy – znajduje się tu około 150 pojazdów szynowych. 

 

• Wybudowana w latach 1911-1914 zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim to kolejny przykład zabytkowej konstrukcji technicznej na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przegrodzony nurt rzeki Bystrzycy pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem utworzył duży zbiornik wodny, który oprócz funkcji retencyjnej służy turystom jako miejsce rekreacji. W sezonie wakacyjnym działa tutaj profesjonalne kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego. 

Powrót do listy