Wieże i platformy widokowe

Wieża na Wielkiej Sowie, Wieża widokowa na Kalenicy, Wieża na Trójgarbie, Wieża na Borowej, Wieża na Włodzickiej Górze, Wieża widokowa na Górze św. Anny, Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych Świat z góry wydaje się piękniejszy - można się o tym przekonać w Aglomeracji Wałbrzyskiej. W najbliższej okolicy znajdziemy wiele wież widokowych. Są tu wieże budowane specjalnie dla turystów na szczytach gór, kościelne i ratuszowe, są i wieże wybudowane w ostatnich latach oraz te pamiętające gwar turystyczny sprzed stu lat. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich miejsc, dlatego proponujemy zobaczyć przynajmniej te najważniejsze.

 

• Wieża widokowa na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.) należy do najstarszych tego typu obiektów w Sudetach. Podczas uroczystego otwarcia wieży w 1906 roku nadano jej imię pierwszego kanclerza Niemiec - Otto von Bismarcka. 

 

• W pobliżu znajduje się stalowa wieża na Kalenicy z 1933 roku, wybudowana z okazji pięćdziesiątej rocznicy utworzenia Bielawskiego Towarzystwa Górskiego.

 

• Jedną z najnowszych tego typu obiektów w Sudetach Środkowych jest wieża widokowa na Trójgarbie, która ze względu na swoją wysokość (27,5 m) należy do najwyższych w regionie.

 

• Obiekt na najwyższym szczycie Gór Wałbrzyskich – Borowej (853 m n.p.m.) również należy do jednych z najmłodszych w Sudetach. Zbudowana w konstrukcji stalowej wieża przypomina zrulowaną kartkę papieru. 

 

• 15-metrowa wieża widokowa na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.) została postawiona w 1927 roku i w ostatnim czasie przeszła poważny remont, dzięki czemu odwiedzający ją turyści mogą podziwiać panoramę Gór Sowich i Wałbrzyskich. 

 

• W pobliżu znajdują się jeszcze dwie historyczne wieże na Wzgórzach Włodzkic- kich, powyżej Nowej Rudy. Wieża na Górze św. Anny ma 23 metry wysokości i powstała w 1911 roku. Kilka kilometrów na południe od niej wznosi się wieża na Górze Wszystkich Świętych z 1913 roku, która swoim kształtem przypomina latarnię morską.

Powrót do listy